Adıyaman Çelikhan Bulam Algan Tütünü-Bizimtütüncü.com
tütün

Tütün üretiminde Azalma

Tütün Üretimi

Tütün Üretimi gittikce Azalıyor

Bundan 20 yıl öncesine kadar ,türkiyenin farklı bölgelerinde 450000  üzerinde aile tütün üretimi yaparken ,Yılda 300000 ton türün üretimi yapılırdı.

Kabaca 400 bın aile tütün üretiminden Çıkmış durumda

Bu aileleri simdilerde  ne yapıyor,hangı şehırlere göc ettiler ,ve hanı ıs dalında  calıstıkları hakkında hiç bir  bilgiye ulaşılmış değil.

Tütün dünyada hat safhaya  ulaşırken ,türkiyede ise bu gerilemektedir.

Türkiyede tütün üretimi azalınca,sadece üreticiler işssiz kalmadı ,yaprak tütün işletmelerinde calısan binlerce insan işssiz kaldı,

tütüncü

Tekel sigara üretirken yüzde 100 yerli tütün kullanıyordu. Tekel’den sonra Türkiye’de sigara üreten uluslararası kuruluşlar 2003 yılında üretimde yüzde 42 yerli tütün kullanırken, şimdilerde üretimde yerli tütün oranı &13 geriledi.

Suanda ise  adıyaman tütünü,türkiye ve dunyada en kaliteli tütünlerin  uretılıp iç pazara sunuldugu bir ilimiz,fakat adıyaman tütünü üzerinden rand saglayanlar ,bir sehrın  can damarı olan tutunle beraber,bölge halkının ,sehır dısında,pamuk,patates,kayısı, fındık gıbı mevsımlık işci olarak çalısmalarına zemın hazırlamaktadır,

demet tütün

Şimdilerde toplam 62 bin tona gerileyen tütün üretiminin 60 bin tonu oryantal tütün. Şark tütünü.

Dünyada 185 bin ton oryantal tütün üretiliyor. Üçte biri Türkiye’de üretiliyor.

Güneydoğu Anadolu’da sarmalık kıyılmış tütün olarak kayıt dışı 12-15 ton üretim olduğu tahmin ediliyor.

Ürettiğimiz 60 Bin ton oryantal tütünün 53 bin tonunu ihraç ediyoruz.

2015 Yılında 53 bin ton tütün ihracatından 362 milyon dolar gelir elde ettik.

Buna karşılık uluslararası sigara üreticisi firmalar 92 bin ton tütün ithal ettiler. İthalata 528 milyon dolar ödendi. Eskiden tütün ihracat geliri getirirdi. Şimdi ithalata döviz ödüyoruz.

Sigara tüketiminde gerileme yok ama, uluslararası sigara üreticileri oryantal tütün kullanımını giderek azalttıkları için tüketici oryantal tütünle üretilen sigaraları unuttu. Bundan sonra oryantal tütünün talebinin artması imkansız.

Tütün bir zamanlar önemli tarım ürünümüzdü. Giderek tütün üretimi bütünüyle sona erecek

Bu

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir