Adıyaman Çelikhan Bulam Algan Tütünü-Bizimtütüncü.com

Adıyaman Tütünlerine Operasyon

Adıyaman Tütünlerine Operasyon

adıyaman tütünüü

 ADIYAMAN Tütün Platformu Sözcüsü Abdurrahman Tutdere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulundu.
İstanbul, Sivas ve Elazığ’da son birkaç gün içinde sarmalık kıyılmış tütün satan üreticilere yönelik operasyonlar olduğunu bildiren Tutdere, “Tütünlerine el konuldu, ciddi anlamda idari para cezaları kesildi. Bu konuda üreticiler de mağdur. Bu işten satarak para kazanan, çocuklarının, ailesinin ihtiyaçlarını karşılayan bütün insanlar mağdur. Tütün birkaç aydır hem Türkiye gündeminde hem de Adıyaman’ın bir numaralı gündem maddesi. Adıyamanlı üreticilerin, gözü mecliste tütünle ilgili yasal değişiklik ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının çıkaracağı yönetmenlik de ve özellikle sarmalık kıyılmış tütüne uygulanacak olan vergi oranın  belirlenmesi noktasında gözler mecliste” dedi.
Adıyaman için geri sayımın başladığını belirten Tutdere, şunları kaydetti:
Sarmalık kıyılmış tütün ile ilgili yasaklayacı hükümler 7 ayın 2’sinde yani 2 Temmuz’da yürürlüğe giriyor. Adıyaman için geri sayım başladı. Adıyaman üreticisi endişeli, şuanda tütünlerin sedirlerin ekim zamanı, insanlar tereddüt içinde. Bu dönem tütün ne olacak, ekim olacak mı? Ekim yapabilecek miyiz gibi karamsarlık söz konusu”
Verilen sözlerin biran önce yerine getirilmesini istediklerini vurgulayan Tutdere, “Bu konuda biz tütün platformu olarak hem parlamentoya hem de Adıyaman milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz. Medya da kamuoyuna verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Özellikle bizim Adıyaman milletvekilleri tütün ile ilgili cezaların kaldırılacağını, tütünün yasal zemine kavuşacağı noktasında taahhütte bulundular. Bu konuda ciddi açıklamalar yaptılar. Bu açıklamaların gereğinin yapılmasını, tütün üreticileri beklemektedir. Biran evvel özellikle vergi oranın belirlenmesi, bu konuda yasal çalışma yapılması ve kooperatiflerin kuracağı tesislere ilişkin yönetmenliğin biran evvel çıkarılması ve üreticilerin buna göre örgütlenerek, kooperatifiler kurarak kendi faaliyetlerini bundan sonra tütün satılması ve pazarlanması noktasındaki ihtiyaçların giderilmesi noktasında çaba göstermemiz gerekiyor. Tabi zaman daraldı, bu konuda artık işler yetişir mi, yetişmez mi, bunu tam olarak kestirmek mümkün değil. Ama bugüne kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yönetmenliğe ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu da endişeleri arttırıyor. Şuanda bizim çağrımız; biran evvel vergi oranın belirlenmesi ve kooperatiflerin kuracağı tesislerin özelliklerinin, niteliklerinin, hangi makinelerin kullanılacağına ilişkin şartlarının üretici lehine olacak şekilde biran evvel belirlenmesini bekliyoruz. Bu konuda tüm Adıyaman’ın gözü kulağı bu konuda, yapılacak açıklamalarda, bu konuda yapılacak yasal düzenlemelerdedir. Eğer bunlar yapılmaz ise Adıyaman için çok ciddi bir sıkıntı ortaya çıkacaktır”

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir