Adıyaman Çelikhan Bulam Algan Tütünü-Bizimtütüncü.com

Adıyaman Tütün Yetiştiriciliği

Tütün yetiştiriciliğinde gelinen Son nokta

Yaptığım uzun araştırmalar neticesinde,ülkemizde yetişen tütün çeşitleri hakkında Biraz bilgi vermek istiyorum..

Yapılan çalışmalar sonucunda ekim yapılan bölgelerin iklim ve ekolojik yapısı ile orjinat türünden ayrılmış bambaşka ,türlerin oluşmasına,ıslah çalışmaları sonucu oluşmuştur.Dünyada tütün yetiştirilmeye elverişli cografi yapıdan en verimli topraklarına sahip olan ülkemiz,yapılan sınırlamalar ve düzenlemelerle başta çiftcimiz olmak üzere bizleri çok üzmektedir.

İzmir bölgesinde yetişen tütünler,hatay kırıkhan ,hatay yayladağ tütünleri,Diyarbakır tütünü,Bitlis tütünü ve adıyaman bölgesinde yetişen dünyanın en güzel tütünlerinin üretim merkezi haline gelmesi varken ,bu düştüğümüz durum Neden?

Dışardan gelen sigaralara ve tütünlere bağımlı hale düşmüş durumdayız.Yabancı finans kaynakları yararlanacagına neden ülkemiz kazanmasın,neden çiftcimiz kazanmasın.

Şöyle bir konuya değimeden edemiyceğim, Dünyaca çapında üne sahip Mond Selection S.P.R.L Kuruluş bünyesinde düzenlenen uluslararası tütün yarışmasında,çeşitli markalar ve kuruluşlar katılmıştır,Bu ülkelerin arasında türkiyede yerini almıştır. Belçika kimya sanayi öğretim ve araştırma müessesi tarafından yapılan bu organizasyon da yapılan analiz sonuclarında bir çok kurum ve kuruluş dereceye girmediği halde,Türk tütünlerinden üretilen sigaraların tümü madalyaya layık görülmüştür.Beş altın madalya,iki gümüş ve iki bronz madalya ve 1969 yılında yarışmaya gönderilen 8 adet sigara örneğinden 3 altın,3 gümüş,2 bronz olmak üzere tamamı madalyaya layık görülmüştür.

Diğer ülkelere nazaran ülkemizde yetişen tütünlerin nikotein oranı daha düşük olduğu için,sağlık açısından daha az zararlı olmaları,türk tütünlerinin kalitesini arttırmıştır.

Ülkemizde tütün yetiştiriciliğinin başını çeken illerden birtaneside adıyamandır,Adıyaman Denilince akla ilkgelen tütün olmasıyla beraber,Bölgede tütün yetiştiriciliğinin ön plana çıkması,ekolojik yapıya dayanarak adıyaman farklı bölgelerinde 100 lerce cesit tütün üretimi yapılmaktadır,

Adıyaman Çelikhan Tütünü bunların en başında gelir.Kendine hast tadı kokusu ve rengi ile tüm tütünleri geride bırakır,Bölge halkının tek geçim kaynagı tütün yetiştiriciliğidir.

Adıyaman Bulam tütünü,Çelikhan Tütününden aşağı kalır bir yanı yoktur,Dağlık Bölgede yetişen tütünler,Kıyılarak Türkiyenin her bir noktasına Gönderilir,İçicinin damak zevkine hitap eden bu tütünler,orta içim,yumuşak için ve tatlı sert olarak adlandırılır.

İşte ülkemizde üretilen tütünlerin değeri bu iken Suanda bizlerin içine düştüğü durum içler acısı.

Web sitemiz üzerinden Almış olduğunuz her ürün garantilidir,Damak zevkinize hitap etmiyor ise bize tekrardan gönderebilir veya farklı tütün talebinde bulunabilirsiniz.

Sigarayı seviyoruz, malesef oda bizi seviyor.) Sigara İçmek Öldürür !!

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir